Keresztény szakszervezetek tegnap és ma

Május 15-én ünnepeltük a Rerum Novarum enciklika megjelenésének 134. évfordulóját.

XIII. Leó pápa 1891-ben ezen a napon tette közzé ezt a máig meghatározó dokumentumot, amely először szólt az egyház részéről a munkások jogairól, méltóságáról és a társadalmi igazságosságról.

Az évfordulóhoz kapcsolódva egy különleges podcastbeszélgetéssel készült a MOSZ, amelyben a vendégekkel együtt arra keresték a választ, mit jelent ma a Rerum Novarum:

Van-e helye és jövője a keresztény értékrendű szakszervezeteknek? Mi a legitimitásuk? Mit tud az egyház tenni a munkásokért? És mi a fiatalok szerepe ebben az új korszakban?

Idén különleges aktualitást ad az évfordulónak az is, hogy néhány napja hivatalosan is beiktatták az új egyházfőt, XIV. Leót, aki a névválasztással világos utalást tett elődjére és a Rerum Novarum szellemi örökségére.

A vendégek:

Amikor akármilyen egyszerű munkát, nagy gonddal végzünk, akkor Jézussal kerülünk közösségbe, hiszen ő is egy egyszerű munkásember volt, amíg nyilvános működését nem kezdte el.
A világtól nem kell félni. Még akkor is, ha úgy tűnik, hogy eltávolodott (...) az Egyháztól. Mindegyik embernek a lelkében ott van az istenképiség. Minden embert Isten a saját képmására alkotott. Ez annyit jelent, hogy mindenki érzékeny a jóra és a szépre, és így kell megszólítani az embereket.

Szeretettel ajánljuk figyelmetekbe a beszélgetést.


Scroll to Top